خطاهای مخرب در طراحی لوگو

اگر تبلیغات را به عنوان مهمترین ابزار برای برندسازی بدانیم ، طراحی تبلیغات می تواند به اشکال مختلف انجام شود و اثر گذاری کافی را نیز داشته باشد.

اما با اینکه طراحی لوگو نیز بخشی از تبلیغات و عناصر تبلیغاتی است ولی از حساسیت و اهمیت خاصی برخوردار است. شاید به اندازه ای که طراحی یک لوگوی مناسب می تواند به رشد و توسعه و تبلیغات برند شما کمک کند عوامل دیگر نتوانند. اگر اصول طراحی درست در طراحی لوگو مورد توجه قرار نگیرد می تواند تا حد زیادی به برند شما آسیب وارد کند. خطاهایی که معمولاً در طراحی لوگوها اتفاق می افتد و خسارتهای جبران ناپذیری به برند وارد می کند شامل موارد زیر هستند.

یک) تک سایز بودن لوگو

گاهی ممکن است شما هزینه زیادی را صرف طراحی یک لوگو کرده باشید و در نهایت لوگوی جذاب و زیبایی نیز طراحی کنید. اما در عمل کارآیی که مورد نظر شما بوده است را نداشته باشد. یکی از علتهای اصلی چنین نتیجه ای این است که شما لوگویتان را فقط در یک اندازه طراحی می کنید. لوگوی شما لازم است در اندازه های مختلف طراحی شود. از طرفی باید دقت کنید که در اندازه های مختلف از زیبایی کافی برخوردار باشد. به این منظور که لوگویی که طراحی زیبایی دارد شاید فقط در یک اندازه مشخصی از زیبایی برخوردار باشد و زمانی که اندازه آن کوچکتر یا بزرگتر می شود از زیبایی آن کاسته شود. پس سایز لوگوی شما که زیبایی آن در اندازه های مختلف قابل مشاهده باشد از اهمیت زیادی برخوردار است.

دو) لوگوی غیر عادی و گیج کننده

همواره تأکید بر این است که سعی کنید در طراحی لوگو کاملاً خاص و منحصر به فرد عمل کنید. اما این منحصر به فرد بودن تا چه اندازه مناسب است ؟ آیا ما می توانیم هر طرحی که به ذهنمان می رسد و یک طرح خلاقانه و منحصر به فردی است را به عنوان لوگو طراحی کنیم ؟ قطعاً پاسخ این سوال خیر است. چرا که لوگوهایی که بسیار خلاقانه هستند و به سمت طرح های غیر معمول و گیج کننده می روند هیچ کارآیی برای شما نخواهند داشت. زیرا ، ذهن مخاطب شما را خسته می کند و مفهومی که مد نظر شما است را به خوبی نشان نمی دهد. یک لوگوی مناسب در  عین حال که خلاقانه و منحصر به فرد است بلکه کاملاً مرتبط و قابل فهم نیز می باشد.

سه) در حال خستگی به سراغ طراحی نروید

شاید کار شما طراحی لوگو باشد. یعنی مدام با درخواستهایی سر و کار دارید که از شما می خواهند برایشان لوگویی را طراحی کنید. یا ممکن است لوگویی را برای خودتان قصد داشته باشید طراحی کنید. در هر دو صورت ، از آنجایی که طراحی لوگو بسیار مهم است و باید بسیاری از جنبه های مهم را در آن رعایت کرد تا بتواند موفق باشد ، بهتر است زمانی که طرح جدیدی به ذهنتان نمی رسد ، خسته هستید یا حوصله کار کردن ندارید به سراغ طراحی یا ایده پردازی برای طراحی لوگو نروید. زیرا علاوه بر اینکه خودتان را بیهوده خسته تر کرده اید در نهایت نیز لوگوی مناسب و خوبی طراحی نخواهید کرد.

چهار) لوگوی پر از طراحی

یکی از خطاهایی که برخی از طراحان لوگو مرتکب می شوند این است که طراحی را به قدری شلوغ می کنند که برقراری ارتباط با آن را سخت تر می کند. هر چقدر لوگوی شما ساده تر باشد بهتر می تواند با مخاطبان ارتباط برقرار کند. این اصل اولیه در طراحی هر نوع لوگویی است. پس بهتر است در طراحی لوگو  ، اصل سادگی را رعایت کنید تا طراحی مناسب تر و بهتری داشته باشید.

پنج) استفاده از نمادها

زمانی که قصد دارید از یک نماد در طراحی لوگو استفاده کنید ، کاملاً حواستان را جمع کنید و جستجوهای کافی در خصوص این که این نماد اشاره به چه چیزی دارد داشته باشید. چرا که ممکن است برخی از نمادهایی که شما انتخاب می کنید نمادهای غیر قابل پذیرش در جامعه شما باشند.

مطالب مرتبط