سمپلینگ و پروموشن چه مزایا و نکات طلایی دارد

همانطور که می دانید ، امروزه با ورود برندهای مختلف در بازار و توسعه صنایع رقابتی در میان تولیدکنندگان و واردکنندگان ، جهت موفقیت در تبلیغات ، معرفی مناسب محصول و اثبات کیفیت آن در میان مصرف کنندگان حائز اهمیت است .

با توجه به مدت بازدهی و اثر بخشی و برآوردهای مالی ، روش های متفاوت تبلیغاتی همچون رسانه های عمومی ،  بیلبورد و تابلوهای شهری و بین شهری ، استفاده از طراحی گرافیکی انواع کاتالوگ ، بروشور ، پوستر ، بنر ، وب سایت و … پدید آمده است ؛ در این میان روش سمپلینگ و پروموشن یکی از شیوه های نوین تبلیغاتی است که خصوصا در صنایع غذایی داخلی و بین اللمللی به نتایج مثبتی دست یافته است .

سمپلینگ و پروموشن باعث انتخاب سریع و مطمئن مصرف کننده با استفاده از شناخت دقیق محصول ( خصوصا محصول جدید ) می گردد .

در مراحل سمپلینگ فردی با ظاهری مرتب و با تسلط کامل بر محصول ، با نهایت احترام و با لحنی جذاب مشتریان و عابرانی که در حال عبور از آن محل می باشند را به تست نمونه ای از آن محصول دعوت می نماید . بر همین اساس پس از استفاده افراد از نمونه محصول ، نام و کیفیت آن برند به خوبی در ذهن مشتری نقش می بندد .

محصولاتی از قبیل لوازم خانگی که امکان تست نمونه وجود ندارد ، فرد سمپلر با ارائه کاتالوگ و بروشور از آن محصول ، باعث جلب توجه عابران و ترغیب آنان به مشاهده محصولات می گردند و حتی در بیشتر محصولات که قابلیت استفاده آن در مراکز خرید وجود دارد سمپلر افراد حاضر را دعوت به استفاده از آن وسیله می کند تا حس مطلوبی در مخاطبین ایجاد نماید . خوب است بدانید که در تبلیغات به این شیوه جذب مشتری پروموشن می گویند .

به طور کلی از مزایای این روش نسبت به سایر روش های تبلیغاتی می توان به تعامل و مذاکره رو در رو با مصرف کننده ، جذب نظرات و انتقادات و ایجاد نقطه ای ماندگار در ذهن مصرف کننده و همچنین تبلیغ و معرفی محصولات متنوع از یک برند و فروش هم زمان آن ها با استفاده از فنون گفتاری اشاره کرد .

موارد زیر از مزایای دیگر سمپلینگ است :

افزایش تاثیر تصویر محصول در ذهن مصرف کننده

تقویت اعتبار محصول در ذهن مشتری

معرفی تمام محصولات و جذب مشتریان جدید

جذب مجدد مشتریان از دست رفته

سوال و جواب رو در رو با مشتریان و کسب حداکثری رضایت آنها

افزایش قدرت در مقابل رقبا و ایجاد تبلیغات کلامی در مورد محصول جدید

ارائه روش استفاده صحیح از محصول

عدم نیاز به هزینه از طرف مصرف کننده جهت تست محصول

کمترین فاصله از معرفی تا مصرف محصول

امکان پاسخگویی صریح و بی واسطه به سوالات مشتریان

ایجاد اولین و به یادماندنی ترین تاثیر در ذهن مشتری

امکان کنترل و ثبت بازخورد مصرف کنندگان توسط سمپلر

پروموشن از لحاظ لغوی به معنای ترویج و پیشبرد و از لحاظ علم بازاریابی به فعالیت هایی گفته می شود که در جهت رسیدن به اهداف با استفاده از انواع شیوه های کارآمد نوین ، خلاقانه و متفکرانه به منظور هدایت مصرف کننده است.

پروموشن ها اشکال متنوعی دارند ؛ پروموشن هایی که همراه با تخفیفات ویژه در مدت زمانی مشخص به اجرا در می آیند بهترین روش پروموشن هایی هستند که در افزایش فروش تاثیر چشمگیری دارند . پروموشن با آگاه کردن مردم از این شرایط مقطعی باعث افزایش قابل ملاحظه فروش می گردد .

پروموشن برای سه گروه توزیع کننده ، عمده فروش ، فروشنده نهایی و مصرف کننده قابل طراحی و اجرا است .

از مزایای پروموشن می توان به موارد زیر اشاره نمود :

افزایش تاثیر تصویر برند بر روی ذهن مشتری

افزایش فروش چشمگیری در مدت زمان مشخص

راه اندازی و ورود یک محصول جدید به بازار

گفتگو ، توصیف و توضیح حضوری با مشتریان و جذب نظرات و پیشنهادات آنان

امکان هم زمان فروش و تبلیغات

امکان بهره برداری به موقع از مناسبت ها ، جشن ها ، روزهای ملی و مذهبی ، مسابقات ورزشی ، در جهت افزایش بهره مندی از تاثیرات پروموشن

یکی از مزایای پروموشن استفاده از آن برای اصناف مختلف است .

پروموشن های اصناف

در ادامه به چند نمونه از پروموشن های اصناف مختلف اشاره گردیده است :

در پروموشن های موادغذایی ، با ارائه اطلاعات کامل به مصرف کنندگان از قبیل خواص محصول ، معرفی محصول جدید ، اطلاع از تخفیف های ویژه و دوره ای ، اطلاع رسانی قرعه کشی و موارد دیگر تاثیری چشمگیری بر مشتریان کالا می گذارد .

در پروموشن های محصولات آرایشی و بهداشتی با ارائه توضیحات محصول و ویژگی های منحصر به فرد آن ، معرفی برند یا محصول جدید ، اطلاع رسانی تخفیفات و قرعه کشی ها و یا اجرای کمپین های تبلیغاتی می توان به جذب مشتری بیشتری دست یافت .

در پروموشن بانک ها و موسسات مالی و اعتباری و حتی بیمه ها ، با معرفی خدمات جدید و بروز ، معرفی طرح های دوره ای و پیشنهادات ویژه و خاص به مناسبت های مختلف ملی و مذهبی می توان استفاده نمود .

پروموشن های لوازم خانگی و دکوری با استفاده از نمایش مدل های جدید ، ارائه توضیحات و ویژگی های خاص محصول و … می تواند به جذب مخاطب بیشتر منجر گردد .

بوسیله ایجاد ارتباط موثر با مشتریان در پروموشن های محصولات دیجیتالی و صوتی و تصویری از قبیل گوشی تلفن همراه ، تبلت ، ساعت های هوشمند ، دوربین های عکاسی و … علاوه بر جذب مشتریان بیشتر می توان به فروش محصولات جدید نیز دست یافت .

در زیر به برخی از نکاتی که باید در پروژهای سمپلینگ رعایت گردند اشاره شده است :

انتخاب محصولات شاخص از میان تنوع محصولات مختلف

استفاده از نیروهای با سواد ، حرفه ای و کارآمد با روابط عمومی بالا

استفاده از لباس های فرم مناسب جهت سمپلرها

استفاده از ایده های نوین و شیوه های خلاق جهت ساخت کانتر

استفاده از طراحان خبره ، با تجربه و مبتکر جهت طراحی گرافیکی طرح روی کانتر

استفاده از جملات کوتاه و تاثیرگذار جهت جذب عابران

تعیین پورسانت های تشویقی و پلکانی برای سمپلرها

ثبت و مقایسه آمارهای فروش قبل و بعد از تبلیغات سمپلینگ جهت ارزیابی دقیق سمپلینگ


جهت محاسبه هزینه چاپ کاتالوگ به این صفحه مراجعه کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هدایای تبلیغاتی به این صفحه مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط