گرافیک کاربردی و طراحی بسته بندی

افراد روزانه تصاویر زیادی را از طرق مختلف مشاهده می کنند.

شرکتها ، برندها و سازمان هایی که علاقه دارند توجه مخاطبان و مشتریان را به خود جلب کنند لازم است طرح ها ، لوگوها و بسته بندی هایی را طراحی کنند که بتوانند در مقابل این همه تصاویر ، چشم گیر باشند و در خاطره و حافظه مشتریان و مخاطبان باقی بمانند. گرافیک کاربردی به بخشی از طراحی های گرافیکی گفته می شود که دقیقاً هدفشان ، استفاده از طرحهایی برای ساخت لوگوها ، هویت های بصری سازمانها و شرکتها ، تبلیغ ، بروشور و بسته بندی است. می توان گفت ، طراحی بسته بندی از زیر شاخه های گرافیک کاربردی است که جنبه تبلیغاتی دارد و بیشتر به لحاظ تبلیغات مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرد. برای اینکه بتوانید بسته بندی جذابی طراحی کنید باید ترکیبی از سه مورد زیر را به کار ببرید.

۱)هنر

هنر به شما کمک می کند تا بسته بندی جذاب ، نو ، هنرمندانه  و زیبا طراحی کنید.

۲)علم

طراحی گرافیکی یک علم است که اصول و قواعد خود را دارد. اگر برای طراحی هر چیزی اصول مربوط آن رعایت شود می توانید جذاب ترین طرحهای گرافیکی را داشته باشید. برای طراحی بسته بندی نیز باید قواعد و قوانین مانند اندازه ها ، رنگها و سایر موارد را مورد توجه قرار دهید تا بتوانید بسته بندی جالب و خوبی طراحی کنید.

۳) فن آوری

برای طرح گرافیکی زیبا و جذاب باید نرم افزار یا ابزارهای طراحی شما مطابق با تکنولوژی روز باشد. هر چقدر از ابزارهای مدرن تر با تکنولوژی بالاتر استفاده می کنید می توانید بسته بندی های جذاب تر ، کاربردی تر و محکمتری را طراحی کنید.

هنر بسته بندی یکی از پر نفوذ ترین هنرها در زندگی افراد است. هر کالایی را که نگاه کنید نیاز به بسته بندی دارد و اولین چیزی که توجه افراد را به خود جلب می کند ، همین بسته بندی است. یک بسته بندی خوب باید مشخصات زیر را داشته باشد.

یک) مشخص بودن محتویات درون بسته

تصور کنید محصولی را خریداری کرده اید که بسته بندی آن هیچ طرح گرافیکی ندارد. شما نمی دانید دقیقاً محتویات درون جعبه و بسته بندی چیست. ممکن است خیلی از مواقع از خرید آن محصول خودداری کنید. بنابراین ، عکس محصول و خلق یک تصویر گرافیکی مناسب بر روی بسته بندی که دقیقاً نشان دهد که داخل آن چیست در به دست آوردن توجه بازار هدف بسیار مهم است.

دو) طراحی نباید زیاد شلوغ باشد

طرحی که برای بسته بندی در نظر می گیرید نباید به قدری پر از تصاویر و نوشته و آدرس و غیره باشد که جذابیت بسته بندی شما را کاهش دهد. رعایت تناسب در تصاویر و نوشته ها می تواند ظاهری جذاب برای بسته شما ایجاد کند.

سه) از رنگهای مناسب استفاده شود

یکی از عناصر مهم در طراحی بسته بندی ، رنگهایی است که در آن استفاده می شود. رنگهای طراحی شده بر روی بسته بندی نه تنها می توانند تا حدودی نشان دهنده ماهیت محصول درون جعبه باشند از طرفی می توانند توجه مخاطب را به خود جلب کنند. به عنوان مثال ، رنگ مشکی برای طراحی بسته بندی یک ادکلن می تواند بسیار جذاب باشد و با نوشته های طلایی بر روی آن ، توجه هر فردی را به خود جلب کند. از طرفی ، برای برخی از محصولات مانند تزئیات و غیره ، بسته بندی هایی با رنگ قرمز می تواند بسیار جذابیت داشته باشد.

بسته بندی یک محصول می تواند قدرت صاحبان آن شرکت یا برند را نیز به رخ مخاطبان و رقیبان بکشد. یکی از قدرتهای رقابتی بین برندها ، بسته بندی محصولات است. شرکتی که بسته بندی جذابی دارد می تواند پیش بینی کند که افراد زیادی را جذب محصول خود خواهد کرد. به همین دلیل ، شرکتها و برندها ، هزینه های زیادی را صرف بسته بندی محصول می کنند.

مطالب مرتبط