نقش رنگ ها در طراحی لوگو

در این مقاله به کاربرد رنگ ها در طراحی لوگو می پردازیم
هرگاه از لوگو و رنگ آن صحبت به میان می آید سریعا چند رنگ جهت طراحی از طرف کارفرما به طراح دیکته می شود و کارفرما آن را جهت فعالیت اقتصادی خود مناسب تر می بیند و هنگامی که از آن ها سوال می شود برچه اساسی چنین تصمیمی گرفته اید پاسخ داده می شود در سایت X خوانده ام رنگ سفید برای کارهای غیرصنعتی مناسب است و رنگ زرد برای صنعت های گوناگون مناسب است.

اما توجه به این نکته را باید در نظر گرفت اینکه رنگ ها تنها یک معنی و مفهوم نداشته و هر رنگ و طیف رنگی امکان دارد در فرم و اشکال گوناگون معانی مختلفی را داشته باشند و استفاده غیرکارشناسی و اکتفا نمودن به چند مطلب غیر علمی کار بسیار اشتباهی در خصوص طراحی گرافیکی و مخصوصا لوگو به وجود می آورد. در فرهنگ ایرانی رنگ ها مفهوم ویژه خود را پیدا کرده اند در صورتی که این رنگ ها در کشور دیگری معانی دیگری در بر خواهد داشت و طراحان باید به این نکات توجه کافی بنمایند.

اما نکاتی که باید در طراحی لوگو رعایت شود:

۱- در طراحی گرافیکی و مخصوصا طراحی لوگوی شرکت ها تنها از یک رنگ استفاده نمایید. این موضوع، شما و کسب و کارتان را در یک چارچوب قرار می دهد و به شما کمک می کند طرح های خود را در یک رنگ ارائه نمایید.

۲- هر رنگی را که به منظور طراحی لوگوی خود انتخاب می نمایید در نظر داشته باشید که لوگوی سفید بر روی زمینه سیاه و لوگوی به رنگ سیاه بر روی زمینه سفید دیده می شود یا خیر. این امر در طراحی لوگو بسیار مهم می باشد.

حال باید دید نقش اشکال و نشانه ها (Signs) در طراحی لوگو در کنار رنگ به چه میزان اهمیت دارد

معمولا فرم ها و اشکال رابطه مستقیم با ذهن و ادراک انسان ها دارند و این شکل ها در ذهن جایی پیدا می کنند و در اثر تکرار دوباره به یاد آورده می شوند. رمزهای تصویری را بگشاید تا رمز های مبتنی را مطمئنا با تصویر ارتباط بهتری برقرار می کند کارشناسان شرکت طراحان برتر پیشنهاد می کنند که حروف در قالب فرم ها و شکل ها ارائه شود تا بتوانیم بیشترین بهره برداری را از طراحی لوگوی تجاری خود داشته باشیم. اشکال دارای یک وزن معانی و صدای خاص هستند و این اصوات با حروف در کنار هم دارای هارمونی مناسبی را در بر خواهند داشت.

در پایان بررسی پژوهشگران نشان داده که با تغییرات سن افراد اثر پذیرش افراد در مقابل برندها کاسته شده و طراحان می بایست سعی کنند تعادل را در طراحی های خود در مورد سن، بازار هدف و مخاطبین خود رعایت نماید.

برخورداری از ترکیب مناسب در طراحی لوگو بسیار پراهمیت است اما زمانی همه چیز بسیار مناسب و مطلوب به نظر می سد که نکات فوق در رنگ  طراحی و روانشناسی لوگوها در نظر گرفته شود. و تنها در این شکل می شود یک طراحی لوگو را موفق و بی نظیر دانست.

واحد طرح و تحقیقات- کانون طراحان برتر

مطالب مرتبط