اشکالات موجود در طراحی سایتها که حتماً باید رفع گردند

در جهان امروزی که روز به روز توسط دست آوردهای دیجیتالی دگرگون می شود ، در اغلب مشاغل از طراحی سایت برای ارتباط با مشتریان استفاده می کنند.

بنابراین ، باید سعی شود تا جایی که امکان دارد از مشکلات موجود در طراحی سایتها اجتناب شود زیرا عمده ترین روش ارتباط با مخاطبان از طریق سایتها است و طراحی نا مناسب آن می تواند پیامدهای منفی به همراه داشته باشد. از جمله اشکالات مهمی که حتماً باید به موقع رفع شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یک) طراحی برای اکثر سیستم عاملها

مخاطبان و مشتریان شما ممکن است از طریق دستگاه های مختلف به سایت شما مراجعه کنند. اگر شما سایتتان را فقط برای سیستم عامل خاصی طراحی کرده باشید ممکن است بسیاری از مخاطبان شما نتوانند از آن استفاده کنند. پس بهتر است سایتها یا فایلهای موجود در سایتهای خود را برای تمامی سیستم عاملها از جمله : اندروید ، آی او اس و ویندوز طراحی کنید تا همه مشتریان شما بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

دو) مشخص کردن بخشهای مختلف آن

برخی از سایتها به اشتباه ممکن است بخشهای مختلف سایت خود را به گونه ای طراحی کرده باشند که مخاطب به هنگام مواجه با سایت آنها دقیقاً نداند که این بخش مربوط به چه کاری است. مثلاً اگر قرار است پیام خود را برای آنها ارسال کند ممکن است دقیقاً متوجه نشود که کدام بخش سایت برای این کار در نظر گرفته شده است. یا اگر فروشگاه اینترنتی دارید باید بخشهای مربوط به درگاه بانک ها را به درستی طراحی کنید که هنگام پرداخت آنلاین برای مشتریانتان مشکلی پیش نیاید.

سه) کیفیت پائین سایت

امروزه خوشبختانه نرم افزارها و تکنولوژیهای دقیق زیادی وجود دارند که می توانید یک سایت با کیفیت عالی طراحی کنید. پس از این فرصت به خوبی استفاده کنید و هر ایرادی که در سایتتان موجود است را اصلاح کرده و سعی کنید یک سایت عالی و با کمترین نقص طراحی کنید.

چهار) پاسخگویی به سوالات کپچا

در برخی از سایتها قبل از اینکه بتوانید وارد سایت شوید یا مراحل انجام کاری را در آن سایت کامل کنید از طرف سیستم یک سوال برای شما طراحی می شود که قصد دارد بیازماید آیا شما انسان هستید یا یک رباط. این سوالات در بسیاری از موارد برای مخاطبان آزار دهنده است. بهتر است هنگام طراحی سایتها به این مسئله توجه داشته باشید و هوشمندی سایت خود را افزایش دهید تا نیاز به طراحی چنین سوالاتی نباشد.

پنج) نحوه عضویت در سایتها

اگر تا کنون در برخی از سایتها ثبت نام کرده باشید ممکن است مواجه شده باشید که پر کردن فرمهای طولانی عضویت در سایت حوصله شما را سر می برد و ممکن است در وسط راه رها کنید. در زمان طراحی سایت ، خودتان را جای مخاطبان فرض کنید و سعی کنید هر چیزی که فکر می کنید آنها را آزار دهد حذف کنید. گاهی اوقات نیز در بسیاری از سایتها برای اینکه عضویت مخاطبان کامل شود باید کاربران ایمیلی را که از طرف سایت برایشان ایمیل می شود را تأیید کنند. این روندها و پروسه ها می تواند کاربران شما را اذیت کند. پس سعی کنید مراحل عضویت را ساده تر طراحی کنید.

شش)حذف موارد غیر ضروری

در انتها لازم است هر مورد اضافی از جمله اطلاعات و مراحل اضافی که موجب می شود سایت شما پیچیده تر شود و مراحل ثبت نام ، درج واکنش ، بازدید و هر چیز دیگر را برای کاربر سخت تر کند را حذف کنید. رعایت نکردن هر یک از موارد فوق و حذف موارد اضافی و غیر ضروری موجب تحمیل هزینه های بسیاری می شود که باید برای جبران اشتباهات خود صرف کنید.

جهت مشاهده نمونه سایت های کانون طراحان برتر به این صفحه سری بزنید.

مطالب مرتبط