چاپ افست

چاپ افست که معمولا برای چاپ کاتالوگ ، چاپ کتاب ، چاپ پوستر ، چاپ بروشور و چاپ هایی در سطح وسیع استفاده می گردد، در واقع یک فرآیند چاپی غیر مستقیم است که به وسیله مرکب های مخصوص چاپ کاتالوگ و یا به وسیله مرکب های چاپ پوستر و چاپ بروشور به واسطه یک سیلندر میانی یا همان سیلندرر پلاستیکی به قسمتی که می خواهیم بر روی آن چاپ کنیم، انتقال می یابد ، مانند چاپ کاتالوگ و یا چاپ کارت ویزیت.

یکی از اصلی ترین مزایای چاپ افست نسبت به چاپ های دیگر مثلا در چاپ کاتالوگ و چاپ کارت ویزیت همگونی و یکنواختی در چاپ رنگ ها می باشد که این خاصیت ناشی از عدم ایجاد نشان ناشی از فشار بر روی فرم های چاپی و همچنین علامت های تصاویر و حروف ، داشتن لبه های تقریبا زاویه دار و پوشش یکنواخت می باشد.

لذا سطح چاپی با زوایا ناصاف را می توان به صورت تمام رنگ یا تن پلاک چاپ نمود و اندازه نقاط به نوع رنگ چاپ کاتالوگ مورد نظر بستگی دارد و نقاط رنگ های منفک شده را می توان روی هم انداخت و چاپ نمود

حال نتایج به دست آمده از چاپ به روش چاپ انبوه با دستگاه چاپ افست شامل : کامل پوشش داده شدن تصاویر به صورت یکنواخت و زیبا و مقدار هانتون که یک نماد ارزشمند برای شکل ظاهری و بصری فام رنگ می باشد

(در واقع میزان هافتون رنگ چاپ بیانگر آن است که چه میزان از سطح چاپ ، مانند چاپ کاتالوگ از مرکب پوشیده شده است)

در واقع چاپ افست معمولا برای چاپ های چند رنگ استفاده می گردد . کمتر کاتالوگ و طراحی و چاپ کاتالوگی را می بینیم که با چاپ سیاه و سفید ، طراحی و چاپ شود. معمولا چاپ کاتالوگ به ۴ رنگ ختم می شود، سایان، مجنتا، زرد و مشکی، که در ۴۴ پلیت در دستگاه چاپ نصب می گردد.

در چاپ چهار رنگ و یا به اصلاح CMYK ، رنگ ها یکی پس از دیگری برای چاپ کاتالوگ زیبا روی یکدیگر می نشینند . حال باید دید چه عواملی بر روی کیفیت چاپ یک کاتالوگ تاثیر خواهد گذاشت.

۱- بالانس آب و مرکب

۲- سیستم محلول رطوبت دهی

۳- پودری که در دستگاه پاشیده می شود

۴- تنظیمات روی هم خوردگی

۵- نوسان دما

۶- تنظیمات فشار چاپ

۷- رطوبت در ماشین خانه

یکی از خصوصیات بازار چاپ افست رطوبت دوست پلیت می باشد که در کیفیت چاپ بسیار تاثیرگذار است.

در یک قسمت ما به فرآیندهای چاپ خواهیم پرداخت:

معمولا برای چاپ کاتالوگ ، چاپ مجله و در کل چاپ های تیراژ متوسط به بالا از مرکب Grarure و برای چاپ بسته بندی ، چاپ مجله ، چاپ لیبل ، چاپ تجاری و تیراژ متوسط از offset و همچنین برای چاپ کارت برجسته کاری و اقلام محدود از Letterpressflexo استفاده می شود و در نهایت چاپ پوستر ، چاپ پارچه ، چاپ بر روی شیشه، چاپ پلاستیک و تیراژهای پایین از Screen استفاده می گردد.

معیارهای انتخاب در نوع چاپ اعم از تیراژ ، کیفیت چاپ ، هزینه ، هزینه پلیت و چاپ ، جلوه های ویژه ، تاثیرگذار خواهد بود. فراموش نکنید که چاپ حتی بر روی لوگو و نشان تجاری شرکت شما تأثیر دارد. طراحی لوگو را جدی بگیرید. طراحی لوگو شرکت علاوه بر چاپ ، بر روی بازاریابی و تبلیغات اینترنتی شرکت هم تأثیر می گذارد.. تبلیغات اینترنتی در سال های اخیر پررنگ شده است.

حال باید دید چاپ چیست تا به نوع چاپ ها بپردازیم :

تعریف چاپ ، شامل چاپ کردن باز چاپ اطلاعات شامل تصاویر ، متون و … به خاطر تکثیر این اقلام به وسیله انتقال مرکب چاپ بر سطوح قابل چاپ با استفاده از صفحات و فرم های چاپ می باشد ، همانطور که در بالا نیز به آن اشاره گردید عوامل موثر در چاپ کاتالوگ مناسب و زیبا فشار سطح چاپ و مرکب و فرم های چاپی بسیار موثر می باشد. مراحل چاپ شامل تغذیه، مرکب دهی ، چاپ و تحویل می باشد به عنوان مثال برای چاپ کاتالوگ و چاپ بروشور و یا یک پوستر این مراحل انجام می پذیرد . دو نوع چاپ افست شناخته شده :

۱- چاپ مستقیم که مرکب مستقیم از سیلندر بر روی سطح چاپی منتقل می شود

۲- چاپ غیرمستقیم به وسیله حامل وابسته می باشد

یکی از روش های رایج چاپ گراور می باشد ، که یک روش باستانی است که آغاز آن به صفحات از جنس حکاکی شده و به قرن ۱۵ برمی گردد. تقریبا حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد کارهای چاپی در گذشته به وسیله این فرآیند چاپ می گردیده و استفاده از این روش در حال انقراض می باشد به دلیل اینکه ساخت سیلندرهای گراور بسیار هزینه بر و چاپ یک کاتالوگ و چاپ کارت ویزیت و یا چاپ بروشور به نیروی انسانی و چاپچی نیاز دارد .  این نوع چاپ برای تیراژهای بسیار بالا مقرون به صرفه می باشد . در این فرآیند چاپ روی سطوح مختلف را دارد. چاپ گراور می تواند به روش های یک رو و دو رو و تک رنگ و چند رنگ قابل چاپ می باشد

چاپ گراور برای چاپ گاهنامه ، فیلم های جنس پلاستیک ، فویل ها، مجله ها و چاپ های امینی مفید می باشد

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد طراحی و چاپ کاتالوگ به این صفحه مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط