چاپ هلیوگراور (روتوگراور)

[socials][socialitem socialnetwork=””][/socialitem][/socials]test2

چاپ هلیوگراور(روتوگراور) تعریف: هلیوگراور یا همان روتو گراور ،سیستم چاپ گود است با کیفیتی بسیار نزدیک به چاپ افست. هرچند مراحل آماده سازی این نوع چاپ بسیار گران تر از انواع دیگر چاپ ،چون افست و فلسکو می باشد.

اما برای چاپ ایده آل به شکل رول بر روی BOPP و موادی از این قبیل ، بهترین انتخاب محسوب می شود. به خصوص اینکه مصرف لفاف هایی از این نوع برای کارخانه جات تولیدی همیشگی و با تیتراژ بالا باشد.دلیل آن هم این است که با سیلندر تهیه شده ، می توان در تیتراژ میلیونی چاپ کرد در حالی که در روش افست برای تیتراژ های بالا بایستی زینک های مجدد تهیه کرد.

مراحل انجام: در این شیوه چاپ ،پس از مراحل طراحی به مرحله ساخت سیلندر می رسیم که نقوش و تصاویر را به لفاف منتقل می کند. امروزه سیلندرهای چاپ هلیو به دو روش الکترومکانیکی و به روش لیزری تهیه می شود. در هر دو روش ،طرح و نقوش بر روی سیلندر که معمولاً از فلزی سخت ،با لایه ای پوشیده از مس می باشد،حک می شود. توجه کنید که ترامهای چاپ هلیو که به شکل حفره هایی در سطح سیلندر ایجاد می شود.بر خلاف چاپ افست که ترام ها اندازه های مختلفی می گیرند ،یک اندازه هستند. شکل ترام بر روی سیلندر های هلیو اغلب به شکل لانه زنبوری یا آجری است.

در اینجا نیز برای هر رنگ چاپ یک سیلندر مجزا تهیه می شود.ماشین چاپ هلیو همانند ماشین فلکسو ازبخش رول باز کن ،چاپ ،خشک کن ها و رول جمع کن تشکیل شده است. در چاپ افست اندازه ترام در نقاط پر رنگ بزرگ تر و در نقاط کم رنگ کوچک تر است. در حالی که ترام در چاپ هلیو بر روی سیلندر یک اندازه است . اما درصد های بالاتر بر روی سیلندر ،حفره هایی گودتر نسبت به درصدهای پایین تر ترام دارند. در قسمت چاپ ،مخزن مرکب ،سیلندر حکاکی شده ،تیغه داکتر بلید و سیلندر چاپ یا سیلندر فشار را داریم.لفاف رول در مسیر حرکت به طرف قسمت چاپ می آید.بخشی از سیلندر حکاکی شده ،درون مخزن مرکب قرار دارد ،با حرکت سیلندر ،مرکب اضافه توسط تیغه داکتر بلید از روی سطح آن برداشته می شود و در ادامه لفاف که بر بستر سیلندر چاپ یا سیلندر فشار حرکت می کند با سیلندر حکاکی شده که اکنون در حفره های آن (ترام ها) مرکب قرار گرفته است تماس یافته و نقش بر روی آن ثبت می شود.

سپس لفاف که اکنون یک رنگ بر روی آن چاپ شده از درون خشک کن حرکت کرده و به برج رنگ دیگر می رود و در آنجا نیز مراحل فوق تکرار می شود. مواد قابل چاپ: انواع کاغذ و مقوا ،فیلم های پلاستیکی (سلفون ،پلی پروپلین ،پلی استر ،پی وی دی سی ،پلی اتیلن ،ونیل ،…) ،فویل (متالایز) ،پارچه. اشکال قابل چاپ: به شکل رول (کاغذ ،مقوا ،…) کالاهای چاپ شده با این روش: لفاف فیلمی (سبزیجات ،دستمال کاغذی) ،چتر ،پرده حمام ،کیسه هاس دستی تبلیغاتی ،لفاف پوشک بچه ،حوله های کاغذی ،دستمال توالت ،لفاف های شرینک ، لفاف های بسته بندی پفک نمکی ،چیپس ،صابون ،…

مطالب مرتبط